ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПЕЧІ ЯКІ МИ БУДУЄМО

 Двоковпакові печі конструкції Ігоря Кузнєцова

ПРО ПЕЧІ

ЯКУ ПІЧ ОБРАТИ?

   Орієнтуюсь на людей, які хочуть економити, шукають безпеки, незалежності, спокою і, при цьому, обирають дрова.

   По-перше, у нас в країні переважно теплоємні будинки постійного проживання. Відповідно, потрібна теплоємна піч, тобто масивна, яка акумулює тепло, така піч повинна регулярно топитись. В середньому – 3 години раз у дві доби. Так, три години ви спалюєте дрова, дві доби вона обігріває будинок. Якщо не так, у вас або нетеплоємна, або неефективна чи несправна піч.

   По-друге, якщо ви хочете приізджати на дачу раз в пару тижнів, збудуйте нетеплоємний будинок і поставте інше опалення. До нетеплоємних будинків відносяться, так звані, каркасні з утеплювачем між опорами каркасу. Також сюди можна віднести дерев’яні будинки з брусу чи кругляка. В таких будинках для обігріву доцільно використовувати металеві печі типу Булер’ян, різного виду чугунні каміни та інше.

   По-третє, у вас ситуація не за правилами, піч масивна, а вам потрібно тепло. Поки ви її нагрієте, то пора повертатись. Що відбувається з теплоємною піччю, коли топити нерегулярно? Спочатку вона мокріє зсередини, потім ви починаєте чути неприємний, кислий запах сажі, далі сажа тече з дверцят і проступає через стіни печі. Те саме відбувається при використанні сирих дрів. В кінці- кінців піч стає негодною. Іноді її може спасти випалювання сажі прямо в каналах.

   І четвертий варіант, найчастіший у дачників, коли будинок теплоємний. Встановіть металеву піч чи камін. При цьому будинок буде страждати, але піч вже не буде неприємно пахнути сажою. Нормальна, правильна, теплоємна піч має ККД біля 85 %.

   І якщо ви хочете бачити вогонь і готувати в печі, то вам потрібна каміно-піч ковпакової конструкції. В інтернеті ви зможете знайти необхідну вам інформацію.

ЕФЕКТИВНИЙ ОБІГРІВ ПІЧЧЮ

    Більшість вважає, що досить побудувати ефективну піч. Це – важливо, але недостатньо. Про це окремо в “Яку піч обрати” (дивіться вище).
 
   Друга складова ефективного обігріву дров’яною піччю, – це дрова. Тому почніть будівництво печі з питання забезпечення паливом. Дрова бувають різні, залежно від порід дерев, тому різної калорійності і дадуть різну силу нагріву при однаковій кількості. Але що головне? Вони повинні бути сухі на час використання в печі, вологістю не більше 20 відсотків. Існує міф – дуб найкращі дрова. Це не зовсім так. Не варто топити піч дубом зрізаним живим весною і навіть в минулому році. Дуб стає дровами через чотири роки: два роки під дощем і два під накриттям. Береза висихає за рік і є еталоном серед дрів згідно ще радянського ДОСТу. На мою думку, граб – ідеальний. Весною зрізаний – на осінь сухий і дає багато тепла. Сосна і подібні смолисті дерева використовувати не рекомендовано, тому що вони засажують канали печей. Добре придбати ясен, в’яз, акацію або любу породу сухостою. Закінчувати топити краще вільхою чи осикою. Вони випалюють сажу своїм довгим полум’ям. Крім того, вільха не виділяє угарного газу і зветься царськими дровами. Але її треба використати вже в цьому році, бо на слідуючий рік трухлявіє.
 
   Третя складова ефективного обігріву дров’яною піччю – обізнаність в правилах топки та знання особливостей користування конкретною піччю. На початку для новачків здається складно, але потім думаєш, що завжди знав це.
 
   Загальні правила 
   Перше. Занесіть навіть ідеально сухі дрова за півдоби-добу до будинку. Тому що на холодних дровах на початку буде конденсат, вони відсиріють. Потрібно щоби дрова нагрілися і підсохли.
 
   Друге. Почистіть паливник печі і піддувало від попілу. Це потрібно робити кожного разу перед наступною топкою.
 
   Третє. Потрібно підготувати все для розпалки, як для багаття на природі, починаючи з чогось легкозаймистого чи тоненького ( папір, картон…), потім -товщиною як олівці, потім дрова в два пальці товщиною, і власне дрова 8-10 см в діаметрі. Половину першої закладки нехай будуть дрова в два пальці.
 
   Четверте. Щодо задвижок, заслонок та дверцят. Задвижка димоходу повинна бути повністю відчинена під час горіння дрів. Задвижка чи заслонка літнього ходу полегшує розпал дрів, підвищуючи тягу печі. Тому відкривається на початку горіння на 5-10 хвилин. Інші задвижки і заслонки регулюють подачу гарячих газів згідно інструкції до печі. Але потрібно пам’ятати, що одним паливником не можна одночасно гріти дві печі. Це стосується двоповерхових печей. Якщо у печі дві лежанки, то їх потрібно гріти по черзі приблизно через день. Якщо піч з котлом, то не варто пробувати ще нагріти грубку чи лежанку, тому що недостатньо гарячі димові гази поступово вкриють канали смолистою сажою і приведуть піч в негодність.
Дуже важливо! Одночасно повинні бути відкритті лише одні дверцята – паливника чи піддувало!
 
   П’яте. Інтенсивність горіння полум’я регулюється піддувальною дверкою так, щоби полум’я було не бурхливим яскраво- жовтим, але і не червоним і занадто в’ялим з димом. Полум’я повинно бути помаранчеве, середньої інтенсивності. Велика допомога в цьому – дверцята зі склом, прозорість якого покаже, чи правильно горіли дрова.
 
   Шосте. Під час додавання наступної порції дрів, коли вже є жар і досягнута висока температура в паливнику, проконтролюйте, щоби полум’я огорнуло свіжі дрова якнайшвидше. Не потрібно робити паузу в кілька хвилин. Для цього закрийте двері паливника та відкрийте піддувальні дверцята і відрегулюйте тягу. Інакше, в умовах високої температури гази, які виділяються з дрів, наповнюють канали печі і при пізньому загоранні призводять до вибуху. Від сили вибуху можуть бути різні наслідки. Таке трапляється рідко, але буває, і залежить від уважності того, хто обслуговує піч. Щоби знизити ризики і наслідки руйнації рекомендую ставити прочисні дверцята на замках по типу SVT435. Вони спрацьовують на відкривання при високому тиску димових газів, зберігаючи піч від пошкоджень.
 
   Сьоме. Завжди потрібно здійснювати повну топку. Не можна теплоємні печі топити потрошку короткий час, чи цілий день. Також не потрібно перетоплювати. Зайве тепло руйнує піч. В кожної печі є одне найгарячіше місце. Воно повинно нагрітись приблизно до 90 градусів по Цельсію. В цей час полум’я вже не повинно бути. Теплоємна піч віддає тепло поступово, на протязі тривалого часу. В середньому – 3 години вогню від двох-трьох закладок дрів кожні два дні на протязі опалювального періоду. І не потрібно починати чергову топку, коли піч ще гаряча від минулого разу.
 

   І останнє. Якщо ви власник печі зі скляними дверцятами, не мийте гаряче чи брудне скло в коричневій чи чорній сажі. Після правильної топки від високої температури сажа вигорить. Скло може бути тьм’яним через сірий попіл. Такий бруд легко змивається чистою новою губкою і просто чистою водою.

   Коли три складові ефективного обігріву теплоємними дров’яними печами виконуються, то якісна піч приносить радість на протязі поколінь.

КОНСТРУКЦІЇ НАШИХ ПЕЧЕЙ – ПЕРЕВАЖНО ДВОКОВПАКОВІ КУЗНЄЦОВА

   Взагалі, побутові печі можуть бути різного цільового призначення: для прямого обігріву будинків, в тому числі з котлами, приготування їжі, нагріву води, для миття та паріння. 
   Також печі можуть бути комбіновані та спеціалізовані, якщо ви коваль, чи сировар, чи хлібопекар, чи вирощуєте городину в холодний час в теплицях, тощо, в залежності від ремесла. При цьому вони можуть бути різних конструкцій. Але що стосується нас, то ми виготовляємо переважно печі двоковпакові з конструкцією паливника Кузнєцова з сухим швом та подачею додаткового повітря (СШ та ВВ у автора). Про саму систему і її переваги можна прочитати в Інтернеті на сторінках stove.ru чи kuznetsovstove.com чи на сайті pechikuznetsova.com.ua. Також, ми рекомендуємо будувати печі з цегли без нанесення штукатурки і облицювання плиткою, тому що це знижує ефективність печей, та робить їх дорожчими.
 
 

З ЧОГО ПОЧИНАТИ БУДІВНИЦТВО ПЕЧІ?

1.Якщо ви точно будуватимете піч і почнете обігрівати будинок піччю наступного опалювального сезону, то приготуйтесь зарання, почніть з заготовки дрів.

Про дрова і все навколо дрів написано в “Три складові ефективного обігріву дров’яною піччю”.

2.Далі окресліть задачі печі, або технічне завдання, або, простіше, що ви очікуєте від печі по пунктам. Це потрібно в розмові з майстром-пічником.

3.Знайдіть майстра, який мав досвід будівництва двоковпакових печей конструкції Кузнєцова. Спробуйте познайомитись з ним та його власними роботами, а не з фото чужих робіт і відгуками замовників. Не раджу працювати через посередників.

4.Поясніть що вам потрібно і замовте технічне рішення по вашим вимогам, ескіз чи план печі і кошторис. Спілкування з майстром, його поради та кошторис допомагають прийняти остаточне рішення по вибору матеріалу та конструкції пічного обладнання для обігріву будинку і інших цілей. Майстер дасть поради по закупівлі матеріалів, що зекономить ваш час та кошти.

5.Дочекайтесь технічного рішення та кошторису і придбайте всі матеріали для будівництва.

6.До того, як майстер почне будівництво печі, потрібно виготувати відповідний фундамент під піч, про що піде окрема розмова.

Як зрозуміло, це справа не швидка. Також власне будівництво камінопечі не швидко відбувається. Хтось сказав: ” Піч може прослужити стільки років, скільки днів будувалась”.  Це – близько до правди. Два наших майстри будують саму піч в 1000 цеглин за два календарні тижні. Таку ж саму піч один майстер будує не менше місяця. При правильній експлуатації якісна камінопіч служить поколіннями.

Орієнтовна вартість камінопічей конструкції Кузнєцова в нашому виконанні без фундаменту та димоходу з розрахунку на 1000 цеглин коливається від 2000$ до 3000$. Велику частку у вартості забирає чугунна фурнітура та лицьова цегла і залежить від вибору замовника.

ПРИКЛАДИ ЗБУДОВАНИХ ПЕЧеЙ

Ми наводимо приклади деяких з збудованих нами печей конструкції І.Кузнєцова. Тобто, ви бачите фото деяких наших печей. В першу чергу хотілось би зауважити, що можливо будувати такі печі з дешевої цегли марки М100, але не з любої. Таке рішення вже перевірено часом. Все ж в кожному регіоні можна знайти достойну цеглу.

На мою думку, найкраща цегла для будівництва каміно-печей -це цегла, яка виробляється в Запорізькій області, з клеймом ПХЗ (пологівський хімічний завод). Кожна лицьова цеглина печі оброблялась вручну для надання неперевершеного вигляду. На фото – двоковпакова камінопіч з лежанкою шириною 1 метр, паливник та найбільш термічно навантажені ділянки ковпаків футеровані шамотною цеглою. Камінопіч має хлібну камеру з подом змінної конструкції.

Ця камінопіч теж з цегли ПХЗ і знаходиться в будинку без газу. Одним паливником почергово обігріваються два поверхи. Піч першого поверху двоковпакова, другого – багатоковпакова з горизонтальними каналами і інжекторами. 

Камінопіч з двоспальною лежанкою 1,6 на 2,1 метри плитою та обігрівальним щитком на другому поверсі з цегли ПХЗ (добудований наступного року). Також має один паливник на два поверхи. Плита має свій власний маленький паливник.

Ця піч знаходиться в дерев’яному двоповерховому будинку і теж з цегли ПХЗ. Конструктивно це – руська піч по типу “Теплушки” Підгородникова з паливником Кузнєцова. Може опалюватись класично – дрова на поду, або в паливнику, який знаходиться нижче поду. Піч прогрівається, як і камінопечі, від першого ряду. Має прибудовану плиту з власним паливником та обігрівальний щиток на другому поверсі будинку. Зверху велике спальне місце.

Камінопіч виконана з дешевої цегли марки М100 з ручною обробкою , що надає неповторний вигляд. Має два паливники. Піч кожного поверху двоковпакова. Працюють на спільний димар.                                         Є можливість підключення чугунного каміну.

Ця камінопіч має в конструкції котел конструкції Кузнєцова на 34 кВт без футеровки та лежанку. Звичайно, вони працюють почергово. Виготовлена з дешевої цегли обробленої вручну. Крім прямого променевого обігріву, котел гріє воду в теплоакумуляторі, звідки іде відбор на батареї та теплу підлогу будинку.

Особливе місце займають котли-скелети. Це – бюджетні рішення обігріву будинків постійного проживання. Такі котли будувались ще до Другої Світової Війни. В залежності від розміру котла, тобто його цегляної конструкції, вартість може бути  приблизно від 700$ до 1500$. Котел-скелет ідеально прилаштовується до старої гравітаційної системи з залізних труб. Працює без двигунів, незалежний від електричного струму. Також незрівняно ефективніший від сучасних піролізних котлів, які себе, на мою думку,  не виправдовують. Ми можемо будувати котел-скелет прямо в будинку, тому що наша конструкція усуває неприємний запах сажі на відміну від піролізних котлів з комп’ютерним управлінням. Конструктивно котел-скелет ковпаковий.

Камінопіч з білоруської цегли Вітебського заводу дорожчої від Запорізької цегли ПХЗ. Ця цегла, на мою думку, легша в попередній обробці, і має більш простий вигляд. На відміну від цегли інших виробників представлених на фото,  цеглини вітебського заводу однакові, правильної геометрії. Піч з такої цегли виглядає не настільки живою, як з цегли ручної формовки чи обробленої вручну. Обігріває одночасно чотири кімнати.

Найбільш бюджетні рішення, коли хочеться підвищити ефективність опалення будинків старими грубами, це їхнє переобладнання в двоковпакові. Стара груба залишається на місці, але внутрішня конструкція змінюється через три невеликі отвори. Можлива часткова заміна лише паливника грубки. Також можна заново відштукатурити і облицювати стару грубку. При цьому грубка стає більш економною з кращими акумулюючими властивостями.

Іноді, після того, коли власники таки переконуються в перевагах печей Кузнєцова, просять замість старої печі збудувати повністю нову двоковпакову камінопіч.

КОНТАКТИ